Anne-Çocuk

14. Haftada Gebelik Anne ve Bebek

14. Haftada Gebelik Anne ve Bebek 14. haftada gebeliksonunda bebek sekiz santim ya da dokuz santim gibi bir uzunluğa sahiptir. Bebek ağırlık olarak yirmi beş gram ağırlığındadır. 14. haftaya kadar bebeğin cinsiyeti öğrenilmediyse şu anda öğrenilebilir. Bebeğin damağı oluşmaya başlar. Anne ve bebek için dikkat edilmesi gerekenler:

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik döneminde radyasyonun zarar vermesi nedeni ile radyasyonun bulunduğu röntgen, tomografi ve MR gibi aletlerden uzak durmak gerekir. Özellikle de sekizinci hafta ile on beşinci hafta arasında bu cihazlardan uzak durulmalıdır.

Hamilelik süreci boyunca en az bir kere olacak şekilde diş doktoruna gidilmesi gerekir. Dişlere tedavi gerektiren bir durum karşısında hamileliği izleyen doktorunuza haber vermeden herhangi bir şey yaptırmamanız gerekir.

Beslenme Nasıl Olmalıdır?

On dördüncü haftada mümkün olduğunca kalorisi düşük, besin değeri zengin, az yağlı ve şekersiz olan gıdaların tüketilmesi gerekir. Hamilelik sürecinde diyet yapmak doğru bir davranış değildir. Kilo alımına dikkat etmek gerekir. Çünkü fazla alınan kilolar hamilelikte diyabet ve yüksek kan basıncı şeklinde sorunlara neden olabilir. Aynı zamanda alınan fazla kilolar bel ağrısına, bacaklarda varis oluşumuna cilt üzerinde çatlaklara ve halsizliğe neden olabilir.

ANASAYFAYA DÖN

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Hamileliğin İlk Haftasında Meydana Gelen Değişiklikler

Çocuklarda Seperasyon Anksiyetesi Bozukluğu- Ayrılık Kaygısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir