Alışılmışın Dışında Distopya Türünde Beş Kitap

Distopik kitaplar, bizlere gelecekteki alternatif karamsar dünyaları sunar. Bu karanlık dünyaların asıl sebebi otoriter – totatiler devletlerdir. Böyle bir düzende yaşayan toplumların öykülerinin ele alındığı distopyalar, bizlere dünyaya bakabileceğimiz farklı bir pencere açar.

Ray Bradbury – Fahrenheit 451

1953 yılında yayınlanan Fahrenheit 451, okuduğunuz tüm kitapların etkisini silecek ve zihninizde yer edecek bir kitap. Ray Bradbury’nin, eserinde keskin eleştiriden asla kaçınmadığını görüyoruz. Totaliter rejimlere, kültür endüstrisine ve tüketim toplumuna sert bir tokat niteliğinde “Fahrenheit 451”.

Hikaye, kitapların yasak olduğu bir gelecekte geçiyor. Kitap okumak, yanında kitap taşımak ve evde kitap bulundurmak yasak. Bu korkunç dünyada, itfaiyeci kılığında insanlar dolaşarak kitapları yakıyorlar. Tek işi bu olan insanlardan biri olan Guy Montag, hayatına bir kızın girmesi ile içinde bulunduğu durumu sorgulamaya başlıyor. Montag’ın kitapları yakmak yerine çalmaya başlaması ile öykü başlıyor. 

Anthony Burgess – Otomatik Portakal

Anthony Burgess’ın Cockney dilinde (İngiliz argosu) kaleme aldığı Otomatik Portakal, yazarın en iyi eseridir. Yazar bu distopyada okuyuculara karabasan misali bir gelecek atmosferi sunuyor. Özgür iradenin direnişinin ele alındığı kitap 1962 yılında yayınlanmıştır. 1996 yılında ise sinemaya uyarlanmıştır.

Öyle korkunç bir gelecek düşünün ki, gençler çığırından çıkmış bir şekilde, sırf eğlence uğruna şiddeti son raddesine dek kullanıyorlar.  Polisler bile artık bu gençlerle başa çıkamıyor. İnsanlar evlerinden dışarı adım atmaya korkuyorlar. Böyle bir dünyada yaşayan kahramanımız Alex, bir gün polisin eline düşüyor ancak bir kobay oluveriyor. İnsanların suç işlemesini önleyecek bir sistem için kobay olarak kullanılan Alex’in öyküsü, okurlara iyi ve kötü ayrımını, özgürlüğü ve insan iradesini sorgulatıyor.

Suzanne Collins – Açlık Oyunları Serisi

Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş isimli üç kitaptan oluşan seri; baskıcı otoriteye karşı bilinçli bir başkaldırının modern çizgide ürkütücü bir öyküsüdür. Suzanne Collins’in kaleme aldığı seri, 2008 yılında, gençlik romanı olarak yayınlanmış ve büyük yankı uyandırmıştır. Topladığı büyük ilgi sonrasında seri, sinemaya uyarlanmıştır.

Roman, tarihi belli olmayan bir gelecek zamanda, Kuzey Amerika’da geçmekte; Panem adlı yerde yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen’ın ağzından anlatılmaktadır. Panem halkı, gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. On iki mıntıkaya bölünmüş olan ülkede her yıl “Açlık Oyunları” düzenlenmektedir. Bu oyun;  12 – 18 yaş aralığından, her mıntıkayı temsil eden bir kız ve bir erkeğin temsil ettiği ve tek bir kişi sağ kalana dek savaştıkları acımasız ve korku dolu bir oyundur. Açlık Oyunları, aynı zamanda, bir televizyon programı olarak halka sunulmaktadır.

Jack London – Demir Ökçe

Jack London’ın unutulmaz eserlerinden biri olan ökçe, distopya türünde yazılmış olan en eski romanlardan biri sayılabilir. 1908 yılında yayınlanan eser, aynı zamanda beyaz perdeye de uyarlanmıştır. Kapitalist sistemin toplum üzerindeki etkilerini ve sosyalizmi konu alan Demir Ökçe, distopya türündeki en popüler kitap olan 1984’ün esin kaynağıdır. Kitabı okuduğunuzda, Jack London’ın bir asır öncesinden günümüz dünyasını görüp de kitabı kaleme almış olduğunu düşüneceksiniz.

Kitap,  bulunan zamandan bir asır sonra toplumda ve siyasette var olacak değişiklikleri ele alıyor. Jack London’ın müthiş öngörüsü ile işçi sınıfı ile üst tabaka arasındaki uçurum, okuyucuya çarpıcı bir gerçeklik ile aktarılıyor.

Franz Kafka – Dava

Praglı yazar Franz Kafka’nın hayatını yitirmesinin ardından, “Dava” kitabı, 1925 yılında yazarın arkadaşı Max Brod tarafından yayınlanmıştır. Kitaptaki hikaye, 20.yüzyılda geçmektedir. Bu çağ, insanların birbirleri ile iletişiminin epey yıprandığı, iletişimsizliğin had safhaya vardığı, insanların korkunun egemenlik altına girmiş olduğu çağdır. Bu neden yazar bu çağa “Korku Çağı” adını vermiştir.

Franz Kafka’nın diğer tüm eserleri gibi “Dava” da, okuyucu içine çeken romanlardan biridir. Kitap, kahramanımız Josef K.’nın bir sabah uyandığında kendini hiç tanımadığı adamlar tarafından tutuklanmış halde bulmasıyla başlar. Kitap boyu, Josef suçunu öğrenmeye çalışmaktadır.

Yazar: derenmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir