Lady Bird Filminin Konusu

Filmin Künyesi:

IMDB: 7,9/10
Yıl: 2017
Tür: Komedi, Dram
Senaryo: Greta Gerwig
Yönetmen: Greta Gerwig
Oyuncular: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges

Film konusu:

2002 yılında geçen filmde lise öğrencisi Christine (Saoirse Ronan) Sacremento’da yaşamaktadır. Kural tanımaz bir kız olan Christine özellikle hemşire olan annesi (Laurie Metcalf) ile hiç geçinemez. Kendine “Uğur Böceği” adını takan Christine, okulda da aynı şekilde dikiş tutturamaz. Derslerinde olan başarısızlığı, arkadaş seçimlerinin yanlışlığı onu daha da bunalıma sokar. Üniversite tercihini New York’tan yana kullanmak ister. Annesi ise tam tersine California’da kalmasını ister.

Filmin hem yönetmeni hem senaristi olan Greta Gerwig, Sacremento’da doğmuştur. Annesinin adı da Christine’dir. Filmin 2002’de geçtiğini hatırlarsak 1983 doğumlu olan Gerwig’in yazarken kendinden ilham alması harika bir ayrıntı. Film bir çok ödül kazandı. Eleştirmenlerin çoğundan da beğeni topladı. Oscar ödülüne 5 dalda aday gösteriliyor. Greta Gerwig kadın bir yönetmen olarak, sektördeki erkek hegemonyasının kulağını çekmiş gibi görünüyor.

Lady Bird, 2000’li yılların başında özlediğimiz şeyleri veriyor bize. Henüz 17 yaşındaki gençlerin cep telofonuyla tanışmadığı, müziklerin hızla dinlenilip çabuk tüketilmediği yıllardı. O yıllara ait müzikleri duyduğun anda kendi geçmişine öyle bir yolculuğa çıkıyorsun ki, garip bir tatlı hüzün sarıyor. Tam hüzünlenmişken bir anda tebessüm ediyorsun.

Yönetmen ve senarist olarak Greta Gerwig, senaryoyu o kadar muazzam işlemiş ki filmin yarısına geldiğinizde 10 dakika geçmiş gibi geliyor. Anne ve kız arasındaki inatlaşmalar,kavgalar samimi ve çok realist. Reel hayatla bağlantıları çok fazla olan bir yapım var karşımızda. Lady Bird yani namıdiğer Christine’in içsel savaşlarına tanık oluyoruz. O dönemlerden geçenler onu biraz anlıyor; bazen de kızıyor.

Nedense o ergen ve asabi “Uğur Böceği” ni seviyorsunuz. Bunu başaran da Saoirse Ronan’ın oyunculuğudur. Uzun süredir genç yaşına rağmen oyunculuk yapan Ronan’ın, geleceğin zirvedeki kadın oyuncularından olacağını düşünüyorum. Bir Kate Winslet havası yok mu sizce de?

Yazar: derenmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir