Napolyon’un Son Savaşı

18 Haziran 1815’te Fransız askeri lideri ve imparatoru Napolyon Bonaparte’ın saltanatı, bugünkü Belçika’daki Waterloo Savaşı’nda yenilgisiyle sonuçlandı. Yenilmez ünvanıyla bilinen Napolyon bu savaşla Avrupa’nın da kaderini değiştirmiştir.

O yıllarda Napolyon ülkenin mali durumunun kötü olmasından dolayı savaşa girmek istemiyordu. Bir çok devlete barış ilan etse de kabul edilmedi. 

Wellington dükü Arthur Wellesley, savaşta savunmada olan taraftı. Arthur Wellesey savaşlarına bir gece önce konakladığı yerlerin adını veriyordu. Savaş aslında Waterloo’da değil Waterloo’ya iki kilometre uzaklıkta gerçekleşmişti.

İngilizler savunmada çok iyiydiler. Fransızların geri çekilmelerini sağlamışlardı. Fransız askerler kaçarken Napolyon’a “Nereye gideceğiz?” diye sorduklarında Napolyon: “Paris’e. Gerisini Tanrı bilir.” diye cevap verdi. 

Saint Helena Adasına sürgüne gönderilen Napolyon 1821 yılında burada öldü.

Bu savaş sonunda dünya güç dengeleri belli olmaya başladı. İngiltere güçlendi. Amerika Avrupa’daki savaşlar sayesinde yükseldi.

“ Waterloo bir savaş değildir, dünyanın yüzünün değişmesidir” Victor Hugo

Waterloo Dişleri

Waterloo savaşında ölen askerlerin dişleri takma diş piyasasında satılmak için yağmalandı. Bu olaylardan sonra takma dişler senelerce Waterloo dişleri olarak bilindi. Yapay takma diş ise 19. Yy sonunda ortaya çıkmıştır.

Yazar: derenmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir