The Shape Of Water Fantastik Bir Aşk Hikayesi

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Yönetmen: Guillermo del Toro

Senaryo: Guillermo del Toro

Oyuncular: Sally Hawkins, Michael Shannon, Octavia Spencer, Richard Jenkins, Doug Jones

13 dalda Oscar adayı gösterilen The Shape of Water, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi film müziği, en iyi yapım tasarımı dalında 4 ödüle layık görüldü.

Sevgi Öyle Bir Güç ki, Bir Vahşiyi Ehlileştirebiliyor

Gizli bir deney merkezine getirilen balık adam görünümlü tuhaf yaratık, orada temizlik işlerini yapan Elisa’nın sıradışı aşk hikayesini konu alıyor. Elisa (Sally Hawkins), yalnız yaşayan dilsiz bir kadındır. Tek arkadaşı olan komşusu Giles (Richard Jenkins) en yakınıdır. İş yerinde ise bir tek Zelda (Octavia Spencer) ile anlaşabilmektedir. Nedense Octavia Spencer’ı görünce insanda pozitif bir etki oluşuyor. Yer aldığı filmlerin vasat olabileceğini düşünmüyorsunuz. Suda yaşayan yaratığı gördüğünde soğukkanlı davranıp, ona şefkatle yaklaşması Elisa’nın ne kadar sevgi dolu ve bir o kadar da yalnız olduğunu gösteriyor. İletişimleri gün geçtikçe artıyor.

Elisa, öldürülmesine karar verilen balık adamı kaçırmaya karar veriyor. Soğuk savaş döneminde ülke adına gizli ve önemli deneylerin yapıldığı bu tesiste, Rus ajan olan bir bilim adamı filmin kilit rollerindendir. Elisa ve balık adamın iletişimine tanık olan ajan, kaçış planına da yardım edecektir.  Bunun için zor da olsa yakın arkadaşı Giles’i ikna ediyor.

Asıl mesaj: Farklılıklar önemsiz; önemli olan aynılıkları bulmak

Film fantastik havadan sıyrılıp, duygusallaşmaya doğru gittiğinde biraz klişeye bağlanıyor. Fakat öyle bir sahne var ki hafızalardan çıkamayacak. Elisa balık adamı kaçırmış ve banyosundaki küvette tutuyordu. Balık adamın ona yakınlaşması ile etkilenen Elisa ona karşı koyamayıp, banyonun kapısını su geçirmemesi için iyice kapadıktan sonra suyu açık bırakarak banyoyu havuza çevirdiği sahne unutulmazlar arasına girdi.

Oscar gecesinden galip çıkan film, dünya genelinde insanların birbirlerinin farklılıklarından çok da haz duymadığı bir dönemde güzel bir mesaj verdiği söylenebilir. Irkçılığa, homofobiye de göndermeler yapılıyor. The Shape of Water filmini izlediğinizde bakış açınız kesinlikle değişiyor. Her şeyden önce fantastik bir film olarak hayal gücünüzün sınırlarını zorluyor.

Yazar: derenmedya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir