Genel Kültür Sosyoloji

Teknoloji Kullanmayan Topluluk Amişler Kimdir?

Amiş kökleri, Protestan reformuna, 16. yüzyılda Anabaptist hareketine dayanır. İlk Amiş halkı 1700’lü yılların başında, dini zulümden kaçmak için Kuzey Amerika’ya geldi. Bugün, Kuzey Amerika’da 40’tan fazla farklı Amiş grubu var.

 

Her bir Amiş topluluğunun kendi kuralları var

Kuralların katılığı bir topluluktan diğerine değişebilir. Ancak, hepsi olmasa da, çoğu Amiş  topluluklarına uygulanan bazı kurallar vardır. Örneğin, çoğu Amiş grubu otomobil kullanmayı yasaklar ve bunun yerine bisiklet ya da at arabasıyla seyahat ederler. Ayrıca üyelerin basit, sade bir tarzda giyinmelerini ve evli erkeklerin sakalları büyütmesi gerektiğini de belirtiyorlar. Kadınlar bekar iken saçlarına siyah örtü takarken, evlenince beyaz örtü kullanıyorlar. Amişler, okullarda eğitimi 8 yıl yeterli görüyor.

 

Amiş erkekleri tarım ve marangozluk yapıyorlar

Erkek eve bakmakla yükümlü iken kadın da ev işlerini yapıyor ve çocuklarına bakıyor. Hasta olduklarında kendi yöntemleri ile geçirmeye çalışıyorlar. Eğer çok ciddi bir rahatsızlık varsa hastaneye gidiyorlar. Amişler, bebeklerini vaftiz yapmıyorlar. Çocukların 18 yaşına gelince kendi isteği ile seçim yapmasını savunuyorlar.

 

 

Amişlerin, yabancılarla iletişimi azdır ve modern teknolojileri seçici bir şekilde kullanırlar. Bütün Amiş toplulukları televizyonları ve bilgisayarları reddetme eğilimindeyken, elektrik ve pil gücü şeklinde elektrik kullanımına izin veriyorlar. Tarımda, çoğu Amiş hala atları kullanıyor. Bazı ilerici topluluklar traktörlere izin vermeye başladı ve birkaç tanesi cep telefonlarının kullanımına izin vermeye bile başladı.

 

Teknolojiyle ilgili kararlar verirken, çoğu Amiş topluluğu, üzerinde olumsuz bir etki yaratmadan topluma hizmet edecek olan teknolojilere  izin verir. Teknolojinin kendisini kötülük olarak görmüyorlar, ancak modern topluma daha fazla temas ve asimilasyon getirecek teknolojilerden kaçınmaya çalışıyorlar.

 

Amiş ‘in yaşam tarzı modern toplumla kıyaslandığında eski moda gibi görünse de, Amişler büyüyor. Nüfusları son yirmi yılda ikiye katlanmış. En büyük Amiş nüfusu Pennsylvania, Ohio ve Indiana’dadır.

 

 

 

 

 

ANASAYFAYA DÖN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir