Tarih

Antik Çağda Moda


Çağlar boyunca Moda hayatımızda öyle veya böyle var olan bir kavram. Antik çağda moda denildiğinde ise insanın aklına ilk olarak Yunan, Mısır, Roma uygarlıkları gelmektedir. Antik çağın başlangıcı yazının bulunmasıyla başlayıp, Orta Çağın başlangıcına kadar süren uzun bir devirdir.

İnsanoğlunun giyinme ihtiyacı aslında, insanoğlunun varoluşundan beri iklimsel koşullarla belirlenmiştir. İnsanlar antik çağda, hayvan derilerini ve kürklerini örtünerek, giyim kuşam için kullanmışlardır. Antik Yunan’da ise giysiler tek veya iki parçadan oluşmuştur. Kare veya dörtgen biçimde kesilen ince,basit kumaşlar, broş veya iğnelerle tutturulmuştur.

Antik Yunan

Moda’yı Belirleyen Koşullar

İklimsel koşullar hatta zorunluluklar neticesinde giyim o dönemlerde Antik Yunan’da bedeni saracak sıradan parçalardan, boyundan geçen dikişsiz askılardan oluşur. İlerleyen dönemlerde ise bu giysiler tuniklere dönüşmüştür.

 Mısır’lılar ise yine sıcak iklim sebebiyle ince kumaşları seçerlerken, Sümer’ler ise kalın ve korunaklı kıyafetler tercih etmişlerdir.

Mısır

Antik Yunan’da kıyafetler, dikiş kullanılmadan vücuda sarılarak giyilmiştir. Antik Roma’da ise sandaletler ve uzun tunikler kat kat giyilerek kullanılmıştır.

Antik Roma

Tarihte Moda

Tarihte ilk moda ile ilgili resimler, Mısır uygarlığındaki duvar resimlerinde görülür. Mısır uygarlığında soylular açısından giyim, önemli bir anlam teşkil etmekteydi. Bu dönemde insanlar bedeni saran, hatlarını ortaya çıkaran ince ve dar giysiler giymişlerdir.

Moda kelimesi köken olarak ‘facio’ denilen latince bir sözcükten gelir. Fransızca’ya ‘’fazon’’ olarak aktarılan kelime, sonraki devirlerde ‘’façon’’a dönüşmüş, Moda’nın İngilizce’ye geçişi ise günümüzde de bilenen haliyle ‘’fashion’’ olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Moda’ın Kültürler Arasındaki Önemi

Moda kültürlerin, insan topluluklarının yaşamlarına sihirli bir ayna tutan bir kavramdır. İnsanoğlu sadece örtünmekten çıkıp giyinmeye başladığı andan itibaren aslında Moda kavramı da ortaya çıkmış olur. Moda her çağda sınıfsal bir vurgu içerir.

Halkların giyimi bir noktadan sonra onlarında sınıflarını, tabiri caizse zenginliklerini belli eden bir araç olarak kullanılmaya başlamıştır. Antik çağda, ince boyundan bağlı giysiler giyen kadınlar eğer üst sınıfı temsil ediyorsa, bu kıyafetlerini değerli taşlarla, aksesuarla kullanmışlardır.

Tabii günümüzde hayatın her alanında ve her şeyde sadece giyinme ihtiyacından öte bir moda olgusunun açığa çıktığı gerçeği de, inkar edilemez boyuttadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir