Eğlence Genel Kültür Yaşam

Batıl İnançlar ve İlk Çıkış Sebepleri

İnsanlar korktukları şeylerden kurtulmak için birçok yol denemişlerdir. Bu özellikleri çok eski çağlara dayanmaktadır. Korkuları yenmek için ateşler yakıldı, tahtalara vuruldu. Bu tür hareketlere de batıl inanç denilmektedir. Batıl inançlar insanların kendilerini rahatlatmak için yaptıkları hareketlerdir. Batıl İnançlar ve İlk Çıkış Sebepleri:

Merdiven Altında Yürümemek

İlk olarak Mısır’da başladığı düşünülen bu geleneğin asıl sebebi ise merdiven bir yere dayanması sonucu oluşan üçgendir. Üçgen antik Mısır dönemimde kutsal olduğu için altından geçilmesi hoş karşılanmıyordu. Süreklilik haline gelen bu inanış devam etmektedir.

Ayna Kırılması Uğursuzluk Getirir

Eski inanışlara göre öteki dünyadaki yansımaları görmek için insanlar göllere ya da parlak yerlere bakarlardı. Bakılan yerde titreşim ya da dalgalanma söz konusu olduğunda felaket olacağı düşünülmektedir. Sırf bu yüzden kırılmaz metal aynalar yapılıyordu. Bu sayede öte dünyadaki görüntülerinin bozulmamasını garantiliyorlardı. Camcılığın gelişmesi ile Roma’da ise ayna kırılmaları çok fazla olması uğursuzluk getirdiğine dair inancı artırmıştır.

Tahtaya Vurmak

Milattan önce 2000 yıllarda Kuzey Amerikalı yerlilerinde görülürken sonlarında ise Ege de yaşayan Helen uygarlığında görülmüştür. Bu iki kültürün gözlemlerinde meşe ağacına yıldırım düşmesi gözlemlenmiştir. Amerika’da yaşayan yerliler meşenin üzerine tanrıların oturduğuna inanırlardı. Helenliler ise yıldırım tanrısı olduğuna inanmaya başlamışlardır. Kuzey Amerika’da yaşayan yerliler meşe ağacına vurarak ileride olası tehlikelere karşı tanrı ile iletişime geçtiklerini düşünmektedirler. Tahtaya vurma ile ilgili ilk batıl inançlar bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Yıldız Kayması Dilek Tutmak

1. Yüzyıla dayanan bu gelenek gökyüzünde yıldız kaydığı anda tanrının yeryüzüne baktığı inancı ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı da insanlar yıldızın kaydığı anda tanrı bakmasına bağlı olarak dilekte bulunurlardı. Bu dileklerin yerine geleceğine dair inançları oluşuyordu.

One thought on “Batıl İnançlar ve İlk Çıkış Sebepleri

  1. Bilmeden yaptıklarımız ne kadar tuhafmış. İnsan bazen bilinçsizce bu hareketleri yapıyor. Şaşılacak gerçekler. Tebrik ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir