Biyografi

Bob Marley Hayatı

Reggae müziğinin önde gelen isimlerinden Bob Marley müzikte çığır açmış bir sanatçı olarak yüzlerce bestesiyle bilinir. Aslen Jamaika’lı olan sanatçı 1945 yılında dünyaya geldi. Gençliğinin baharında 36 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Nüfusa kayıtlı ismi Robert Nesta Marley olan müzisyen ailesiyle birlikte 5-6 yaşlarında iken Jamaika’dan Kingston’a yerleşti. Bob Marley Raggae müziğinin tanınmasında sadece doğduğu ve yaşadığı yerle kalmamış ilerleyen zaman içinde adını dünyaya duyurarak müzikte yeni bir akımın doğmasına öncülük eden isimler arasına girmiştir.

Reggae akımının kralı oldu

Dünyadaki müzik otoriteleri tarafından Reggae müziğinin kralı olarak bilinen Bob Marley gitarist, söz yazarı ve besteciler arasında bulunuyor. Sanat yaşamına profesyonel anlamda devam eden Marley müziğe ‘TheWailers’ gurubuyla başladı. Gurupta Bunny Livingstone, Peter Tosh gibi müzisyenler bulunmaktaydı. Uzun zaman bu isimlerle devam eden Bob Marley’e solo müzik çalışmalarında da katkıda bulundular. Gurubun ilk sükse yapan hit “Simmer Down” idi.

Eserlerinde politik ve basitlik stratejisi hakim

Bob Marley bu guruptan bir süre sonra ayrılınca kendisi ve üç kadın reagge sanatçısıyla ‘The I-Threes’ gurubunu oluşturdu. Müzisyen başarılarla dolu bu gurubuyla ‘Ada Müzikleri’nin geniş anlamda tanınmasında büyük katkılar sağlayarak literütera geçti. Marley’in kısa süren müzik yaşamında icra ettiği tüm beste ve çalışmalarında politik ve basitlik hüküm sürmüştür. Buna en güzel örneklerden biri sosyal karmaşalık olarak “Get Up, Stand Up” parçasıdır. Tüm bu eserlerin yanı sıra “No Woman No Cray” albümü politika içermeyen çalışması bulunmaktadır.

Avrupa’da hayranlık uyandırdı

Başarısını her geçen gün yükselten Bob Marley 1972 yılına gelindiğinde “Catch a Fire” adını verdiği çalışmasını piyasalara sürdü. Hemen ardından bir yıl sonra 1973 yılında “Burnin” albümüyle müzik piyasalarındaki yerini korudu. Bob Marley son çıkardığı albümden tam iki yıl sonra “Live” ve “Natty Death” çalışmalarıyla yerini korudu. Bu çalışmaları ve üstün müzik anlayışına sahip bir sanatçı olarak Almanya, İngiltere ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yoğun bir dinleyici kitlesi edindi. Bu doğrultuda Avrupa’nın tümüne yaklaşık şehirlerinde önemli konserler verdi.

Birleşmiş Milletler Barış Madalyası alan sanatçı

Bob Marley Birleşmiş Milletler tarafından; ‘1978 yılında Afrikalılara yapılan insani yardımlara konser ve şarkılarıyla destek olduğundan ötürü “Barış Madalyası” alan ve insani yönüyle takdir edilen sanatçılardan biridir.’ Marley’in icra ettiği çalışmaların arasında çok başarı kazanan ve günümüzde hala dinlenen “I Shot The Sheriff” ünlü gitarist Eric Clapton tarafından uzun bir zaman sonra yeniden aranje edilerek tekrar beğeni kazanmıştır. Unutulmayan eserleriyle müzik tarihine ‘Unutulmayan Müzik Adamı’ olarak geçen Bob Marley dünya müzik tarihinde önemli bir efsane olarak yerini korumaktadır. Bu efsane müzik adamının unutulmayan eser ve albümleri arasında; “The Early Years”, “Survival”, “Songs Of Freedom”, “Rainbow”, “Live At Rainbow”, “The Best Of Bob Marley And The Wailers”, “Legend”, “Exodus”, “Catch a Fire”, “Bob Marley The Very Best Of”, “Africa Unite: The Singles Collection”, “Best Of Ska3” vb. önemli yapıtları bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

ANASAYFAYA DÖN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir