Genel Kültür Tarih

DÜNYANIN YEDİ HARİKASI

 Dünyanın yedi harikası, birçok güzel eser arasından dünyada kabul görerek diğer eserlerden ayrışmıştır. Bu yedi eserden sadece bir tanesi günümüze kadar gelebilmiştir.

Keops Piramidi ( M.ö. 2560- Kahire,Mısır)

 Bu piramit, Giza piramitlerinin üç tanesinden bir tanesidir. Firavun Khufu(Keops) tarafından yaptırılmıştır. Dünyanın yedi harikası içerisinde günümüze kadar gelen tek ve en eski eserdir. Mısır’ın başkentinde yer alır. Yapımının 22 yıl boyunca sürdüğü düşünülmektedir. Piramitin yapımı için kullanılan her bir taşın ağırlığı yaklaşık iki ton civarındadır. Zamanın şartlarına göre bu kadar çok taşın bu ağırlıklarda nasıl taşındığı bilinmemektedir.

Babil’in Asma Bahçeleri (M.ö. 605-Irak,Mezopotamya)

Babil kralı Nebukadnezar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Yapılma nedeni tam olarak bilinmemektedir. En bilinen yapılma nedeni, Babil Kralının eşi Semiramis için yaptırdığıdır. Bulunan bölgenin çorak olmasından dolayı Kral eşi Semiramis için yapay ağaçlar, akarsular, çiçekler ve çeşit çeşit bitkilerin bulunduğu bir yer yaptırmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan bu yapının bir depremle yok olduğu düşünülmektedir.

Zeus Heykeli (M.ö. 456-Olympia, Yunanistan)

Zeus adına yapılan olimpiyatlar için yapılmıştır. 12 metre civarı yüksekliği olduğu düşünülmektedir. Yapımında değerli taşlar kullanılmıştır. Bir yangınla harap olup zamanla yok olmuştur.

Rodos Heykeli (M.ö. 282-Rodos)

 Güneş tanrısı Helios adına yapılmıştır. Yapımı yaklaşık 12 yıl sürmüştür. Devasa bir heykeldir. Bir deprem sonucu yıkılmıştır. Dünyanın yedi harikasından olan bu eser günümüze kadar gelmemiştir.

İskenderiye Feneri (M.ö.290-İskenderiye,Mısır)

 Büyük İskender tarafından yaptırılmıştır. Dünyanın en büyük feneri unvanını almıştır. Yapımı yaklaşık 40 yıl sürmüştür. Gemileri yönlendirmek amacıyla yapılmıştır. Fenerin büyük özelliği ise aldığı gün ışığını denize yansıtmasıdır. Bu eser de Dünyanın yedi harikasının diğer birçok eseri gibi depremle yok olmuştur.

Halikarnas Mozolesi (M.ö.350-Bodrum, Türkiye)

Kral Mausollos adına karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılmış bir mezardır. Mozolenin tepeseinde zaferi simgeleyen dört atlı bir savaş arabası ve bu arabanın üzerinde de Kral ve karasının heykelleri yer almıştır. Haçlı seferleriyle birlikte Haçlı askerleri tarafından yıkılmıştır.

Artemis Tapınağı (M.ö.550-Efes, Türkiye)

Lidya kralı tarafından yaptırılmıştır. Döneminin en iyi heykeltraşları tarafından yapılan bu eserin yapımında tamamen mermer kullanılmıştır. Dini ve ticari amaçlarla kullanılmıştır. Adını ölümsüzleştirmek isteyen Herosteomus adında bir kişi tarafından yakılarak yok edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir