Biyografi

Gandhi Kimdir? Mohandas Karamchand Gandhi

Mohandas Karamchand Gandhi kimdir? Hindistan’ın bağımsızlık hareketini yönetmiş ve dünya genelinde özgürlük mücadelelerine ilham vermiş Hint liderdir. Aynı zamanda kadın hakları, dini hoşgörü ve ayrımcılığa karşı kampanyalara destek vermiş önemli bir sosyal aktivisttir.

 

Çocukluğu ve Gençliği

 

Mohandas Karamchand Gandhi, 2 Ekim 1869’da Porbandar’da Hindu tüccar kastına mensup bir ailede doğdu. Babası Karamchand Uttamchand Gandhi, Porbandar eyaletinde başbakan olarak görev yapmış saygın biriydi. Annesi Putlibai, Karamchand’ın dördüncü eşiydi. Mohandas’ın kendinden büyük beş kardeşi daha vardı. Annesinin dindar bir kadın olmasının Mohandas’ın çocukluğunda büyük etkisi oldu. Ancak büyüdükçe daha isyankar bir hale geldi. Et yemek ve alkol kullanmak gibi Geleneksel Hindu yaşantısına uymayan faaliyetleri gerçekleştirdi.

 

Mohandas, 1883 yılının Mayıs’ında görücü usulü bir evlilikle Kasturbai Makhanji Kapadia ile evlendi. Küçük yaşta yapılmasına rağmen bu evlilik uzun yıllar devam etti. Çiftin ilerleyen yıllarda bu evlilikten beş çocuğu oldu.

 

Mohandas Ganhdi, 1887’de Bombay Üniversitesi’nin sınavını geçti. Ardından Bhavnagar’daki Samaldas Koleji’ne girdi. 1888’de Londra’daki Inner Temple’da hukuk okumak için Samaldas Koleji’ninden ayrıldı. Ağustos ayında İngiltere’ye giderek hukuk eğitimine başladı.

 

İngiltere yıllarında uzaklaştığı dini değerlerine tekrar ilgi duymaya başladı. Hatta uzak doğu spiritüalizmine ilgi duyan Theosophical Society üyeleriyle bir araya geldi. 1891 yılında mezun olduktan sonra Hindistan’a döndü.

 

Avukat olarak çalışmaya başladıktan sonra Dada Abdulla & Co. isimli Hint şirketi için Güney Afrika’daki Natal kolonisine gitti. Güney Afrika’da geçirdiği yıllarda tanık oldukları onun üzerinde derin bir iz bırakacaktı. Siyahiler ve diğer Hintliler ile birlikte ayrımcılığa maruz kaldı. Bu olaylar onu sosyal adalet için çalışmaya yöneltti. Kontratını uzatarak Hint kökenli insanların haklarını savunmaya karar verdi. Yaklaşık 20 yıl aktivist bir avukat olarak Güney Afrika’da çalıştı.

 

 

Hindistan’a Dönüşü

 

Güney Afrika’da yaptığı işler Mohandas Ganhdi’nin bir aktivist olarak ün kazanmasına neden oldu. Hint Ulusal Kongresi’nin lideri Gopal Krishna Gokhale tarafından Hint bağımsızlık mücadelesine katılması için davet edildi.

 

1915’te Hindistan’a dönen Gandhi, Hindistan Ulusal Kongresi’ne katıldı. Beş yıl içerisinde Hint politikasının baskın bir figürü haline geldi. Gandhi, şiddet karşıtı fikirlerine son derece bağlıydı. En iyi mücadele yönteminin sivil itaatsizlik olduğuna inanıyordu.

 

Ganhdi, Hindistan’ın bağımsızlığı için din ya da kast farkı olmaksızın tüm Hintlileri mücadeleye çağırdı. Tüm Hindistan’a yayılacak İngiliz mallarını boykot kampanyası başlattı. Tüm bu girişimleri tutuklanmasına ve iki yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden oldu.

 

Tuz Yürüyüşü

 

1928’de Kalküta Kongresi, İngiliz Hükümetine Hindistan’ın egemenlik hakkını vermesini aksi halde bağımsızlık için bir kampanya başlatacaklarını iletti. İngilizlerden herhangi olumlu ya da olumsuz cevap gelmedi. Bunun üzerine Hindistan Ulusal Kongresi bağımsızlık ilan etme kararı aldı. 31 Aralık 1929’da Hindistan Ulusal Kongresi’nin Hindistan bayrağı açıldı ve bağımsızlık ilanı gerçekleştirildi. Kongre, Hindistan tam bağımsızlığını kazanana kadar halkı sivil itaatsizliğe davet etti.

 

Bu zamanlarda Hintlilerin tuz alma ve satmalarını yasaklayan yasaya oldukça tepki vardı. Bu yasa Hintlileri İngiliz tuzuna mecbur bırakıyordu. 1930 yılının Mart ayında Gandi, bu yasaya karşı Tuz yürüyüşünü başlattı. 388 kilometrelik uzun yürüyüşe Gandhi ile birlikte binlece Hintli katıldı. Ancak bu yürüyüş tekrardan tutuklanmasına sebep oldu. Serbest bırakıldıktan sonra Hindistan’ın bağımsızlığı için çalışmaya devam etti.

 

 

Pasif Direniş

 

1939’da II.Dünya Savaşı’nın başlaması sömürgeleşmiş topluluklar için bir bağımsızlık fırsatıydı. Hindistan’da milliyetçiler ve bağımsızlık yanlıları çalışmalarına hız verdiler. Gandhi, İngilizlerin Hindistan’dan çekilmesini talep eden bir sivil itaatsizlik kampanyası başlattı.

 

8 Ağustos 1942’de yaptığı konuşmada halkı pasif direnişe çağırdı. Hareket hem büyük destek hem de ciddi eleştiriler aldı. İngilere, Nazi Almanyası’na karşı mücadele ettiği için bu savaşa destek vermemenin yanlış olduğunu söyleyen bir kamuoyu vardı. Tüm bunlara rağmen Gandhi, şiddet içermeyen protestolarına devam etti. En sonunda diğer Bağımsızlık Hareketi mensupları ile birlikte İngilizler tarafından tutuklandı. İki yıl boyunca tutuklu kaldı. Savaşın bitimine yakın bir tarihte serbest bırakıldı.

 

Bağımsızlık ve Ayrılık

 

Hindistan bağımsızlık idealine yaklaşırken Hindu ve Müslümanlar arasında fikir ayrılıkları yaşanmaya başladı. Sonuç olarak müslüman liderler hareketten ayrıldı. Gandhi her dinden Hintliyi bir araya getirmeyi amaçladığı için bu ayrılıklara karşı çıktı.

 

Müslüman Birliği, 16 Ağustos 1946’da Doğrudan Eylem Günü’nü organize etti. Ancak bu eylem Kalküta şehrinde Hindular ve Müslümanlar arasında karşılıklı saldırılar ve çatışmaların yaşanmasına sebep oldu. Gandhi, isyan eden bölgeleri ziyaret etti ve katliamları durdurmaya çalıştı. Tüm bu çabalara ülkenin her yerinde ayaklanmalar devam etti.

 

Hindistan, 15 Ağustos 1947’de bağımsız oldu. Ama Hint yarımadasındaki huzursuzluk milyonlarca Hindu, Sih ve Müslümanın evlerini terk etmesine ve binlercesinin ölümüne neden oldu. Sonuç olarak Hindistan ve Pakistan iki ayrı devlet olarak ortaya çıktı.

 

Gandhi Suikastı

 

Gandhi’nin ülkede barışı sağlama çabaları Hindu aşırı sağcılarını kızdırdı.Özellikle Müslüman-Hindu barışı için yaptığı açlık grevi tepkileri arttırdı. Hindu milis grubu tarafından desteklenen bir terörist Yeni Delhi’de küçük bir kalabalığın içinde yürürken Gandhi’yi vurdu. Gandhi yarım saat içinde hayatını kaybetti.

 

Suikastçı Godse intihar etmeye çalışsa da bunu gerçekleştiremeden tutuklandı. Birkaç gün içinde suç ortakları da yakalandı. Hiçbir pişmanlık göstermeyen Godse, 15 Kasım 1949’da idam edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANASAYFAYA DÖN

Bob Marley Hayatı

Vincent van Gogh Hayatı

Kürk Mantolu Madonna’nın Yazarı Sabahattin Ali ve Hayatı

Otizmli Bilim İnsanı Temple Grandin

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir