Genel Kültür Psikoloji

Günlük Hayatta Karşılaşabileceğiniz Psikolojik Bilgiler

Psikoloji insan hayatında önemli bir yere sahiptir. İnsan davranışları ve düşünceleri hakkında bilimsel dayanaklar sunar.

Aşağıda bazı psikolojik tespitlerden bahsedilmiştir. Bu bilgiler insanları genel kültür anlamında geliştirecek ve insanları daha iyi anlamayı sağlayacaktır.

 

 

 1. İnsanlar karşılarındaki insan gülümsediğinde kendileri de gülümser ya da karşıdaki esneyince kendisinde de esneme isteği meydana gelir. Bunun sebebi beynimizde bulunan ayna nöronlardır.

 

 

 

 1. İnsanlar bazen daha önce hiç görmediği bir insanla karşılaşınca sanki o kişiyi daha önceden tanıyormuş hissine kapılabilir. Bunun sebebi farkında olmasa da karşıdaki kişide daha önceden tanıdığı insanlara ait gülüş, yüz hattı, jest ve mimik gibi hareketleri benzetmeleridir.

 

 

 

 1. Psikoloji biliminin araştırmalar sonucu bulduğu bir sendroma göre bu rahatsızlığa sahip kişiler öldüklerini ve çürüyor vaziyette olduklarını düşünmektedirler.

 

 

 

 1. Truman sendromu olan kişiler kendilerinin bir televizyon programında olduklarını ve yaşadıkları hayatın bir kurmaca olduğunu düşünmektedirler.

 

 

 

 1. Belli bir inanca sahip olan, ibadet eden veya dua eden insanlar diğer insanlara göre psikolojik rahatsızlıklara, bunalımlara daha dirençlidir.

 

 

 

 1. İnsanlar hayatlarının en güzel ve huzurlu anlarını evlenmek, işe başlamak gibi anlar olarak tanımlar ancak insanların mutlu ve huzurlu olduğu anlar: gününün güzel geçmesi, hayatının yolunda gitmesi, aile ilişkilerinin iyi olması gibi durumlar olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

 

 

 

 1. İnsanlar çevrelerinde zeki olan insanlarla devamlı etkileşim halinde olduklarında kapasitelerini yükseltebilirler.

 

 

 

 1. İnsanlar bilgi sayesinde öz güveni yüksek kişiler haline dönüşebilirler.

 

 

 

 1. İnsanlar kendilerini birilerinin izlediğini düşündüklerinde iyi insan gibi davranırlar. Bu davranış kendisini birileri izlemediğinde ama kişinin izlendiğini düşündüğünde de aynı şekilde devam eder.

 

 

 

 1. İnsanlar birisinden hoşlanmaya başlandığında ve hoşlanılan kişiyi gördüklerinde karnında kelebeklerin uçuştuğunu söyler. Bu hissin oluşmasındaki etken adrenalindir. Kişi bu durumlarda stres yaşamaya başlar ve bu da adrenalin salgılanmasına neden olur.

 

 

 

 1. Seçici dikkat kavramına göre insanlar ortam ne kadar kalabalık ve hareketli olursa olsun odaklandıkları şeyden başka bir şey fark etmemektedir.

 

 

 

 1. İnsanlar uykusuz kalmaya, yemek yememeye göre daha az dayanıklıdır.

 

 

 

 1. Plasebo etkisine göre hasta olduğunu düşünen insanlara içinde basit maddeler olan ama kişinin onu ilaç sandığı şeyler verilir. Kişi bu ilaçları kullanır ve zihnen ilaçların insanları iyileştirdiği düşüncesi ile rahatsızlığından kurtulur. Bu uygulama bazı ameliyatlarda da kullanılmaktadır. Hastaya gerçek bir ameliyat yapılacağı bilgisi verilir ama vücuduna küçük bir kesik atılır. Bu da hastanın iyileşmesinde etki gösterir.

 

 

 

 1. Kadınlar acıya erkeklerden daha dayanıklıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANASAYFA

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir