Anne-Çocuk

Hamileliğin İlk Haftasında Meydana Gelen Değişiklikler

 

 

Kadınların birçoğu için hamileliğin ilk haftası daha önce yaşanan normal haftalar gibidir. Yani kadın hamile olduğunun farkında olmayabilir. Adet döngüsünde ortaya çıkan herhangi bir değişiklik söz konusu oluncaya kadar gebelik anlaşılamayabilir. Bu konuyu birkaç alt başlıkta inceleyelim.

 

Bir Haftalık Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

 

Bu süreçte kadının hamile olduğunu anlaması ancak tıbbi testler sonucuyla olabilir. Fakat gebeliğin ilk belirtilerine dikkat ederseniz hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz.

 

Mide bulantısı, kasık ağrısı, yorgunluk ve akıntı gibi semptomlar ortaya çıkmışsa ayrı yeten en son ki adetiniz de bir gecikme varsa bir haftalık hamile olma ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Bahsedilen semptomlar baş göstermişse ilerleyen haftalarda idrar testi yaptırmanız gerekiyor.

 

Bir bebek için oran bazında en hızlı gelişme bu hafta içerisinde olur. Beyni, kalbi ve omurgası da yine bu hafta içerisinde oluşmaya başlar.

 

Bazı dotorlara göre, hamileliğin ilk haftası gebelikten sayılmaz. Yani hamilelik ikinci haftadan itibaren başlar. Doktarlar bunu şöyle açıklıyor: Döllenmenin ikinci haftada gerçekleştiğini ve dolayısıyla hamileliğin döllenmeden sonra başlayacağını söylerler. Bu düşünceye göre gebeliğin ilk haftasında kadın hamile olup olmadığını anlayamaz.

 

Bir Haftalık Hamilelik Belirtileri

 

Bu süreçte vücut içsel değişikliğe uğrar. Ancak vücudun dış bölgelerinde yani fiziksel olarak herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

 

Bir haftalık hamilelik belirtilerinde karşılaşabileceğiniz semptomlar: Gaz, yorgunluk, kabızlık, ruhsal değişiklik ve mide bulantısıdır. Kadınaların bir kısımında progesteron hormonunun yol açtığı bir sorun nedeniyle sindirim sistemi sorunları da ortaya çıkabilir.

 

 

 

 

 

One thought on “Hamileliğin İlk Haftasında Meydana Gelen Değişiklikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir