Anne-Çocuk

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

 

 

Çatlak oluşumu kişilerin vücut yapılarına göre farklılık oluşturan durumlardır.

Eğer kişilerin vücut yapıları çatlamaya müsaitse çatlak görünümü azaltılabilir. Ancak vücudu müsait olan kişilerde hamilelik sırasında çatlama meydana gelebilir.

 

Çatlak oluşumunu önlemek için ilk olarak cildin gerginleşmesinin önlenmesi gerekir. Yeteri miktarda sıvı tüketimi bu durum için yeterlidir.

 

Vitamin içeren yiyecekler tüketilmelidir. Ancak fazla tüketilmemelidir. Çünkü vitaminler fazla tüketilmesi durumunda bazı hamile olan bayanlarda yarardan çok zarara neden olabilir.

 

Hamilelik sırasında çatlak oluştuğu fark edildiği anda önlem alınmalıdır. Çatlaklar kırmızı yapıya sahipken lokal müdahale yapılarak çatlakların küçülmesi sağlanabilir.

 

Hamilelik sürecinde aşırı kilo alımından uzak durulmalıdır. Ani olarak alınan kilo vücutta fazla esnemeye neden olan bir durumdur. Hızlı kilo alımı da çatlak oluşumuna neden olur. Bu nedenle de hamilelik sürecinde çatlak oluşumu meydana gelir.

 

Hamileliğin ilk başladığı zamandan itibaren Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, badem yağı, shea yağı ve zeytin yağı gibi doğal yağlardan bir karışım elde edilebilir. Elde edilen karışımın içerisine E vitamini de eklenerek düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanılması durumunda cilt nemlenerek çatlak oluşumu engellenir ya da en aza indirilir.

 

Çatlak önleyici olan kremler de çatlak oluşumunu engeller ya da en aza indirir. Ancak bu kremlerin bazılarının hamileliğin yirminci haftasından sonra kullanılması önerilir.

 

Hamilelik süreci boyunca göbek kaşımamaya özen gösterilmelidir. Kaşınma çatlak oluşumunu ifade eder.

 

Hamilelik süresinde doğru beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu sayede çatlak oluşumu da aza indirilmiş olur.

 

Hamilelik süresince egzersiz ihmal edilmemelidir. Yürüyüş, yoga tarzında hafif sporlar tercih edilmelidir. Bu sayede hem vücudun esnekliği artar hem de hamile olan bayanların dinç olmasına yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

ANASAYFA

 

One thought on “Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir