Felsefe Genel Kültür Psikoloji Yaşam

İçinden Geldiği Gibi: Anı Yaşamak

Aklıyla mı düşünür bir insan kalbiyle mi? Düşündükçe çıkılabilir mi işin içinden? İçinden geldiği gibi midir görünen? Yoksa göründüğü gibi değil midir her söylenen?

 

“Tecrübe, hayatın sana kel kaldıktan sonra altın tarak vermesidir.” diye bir atasözü vardır. Hayatın bize, kel kalmadan altın tarağı vermesi için çabalayıp duruyoruz. “An” diye bir kelime var ki üzerinde derince düşünmediğimiz.

Nedense hep yarınları düşünürüz. Öyle şartlandırıldık çünkü. Kredi çekiyoruz, parti planlıyoruz, alacağımız bir eşya için para biriktiriyoruz. Yani sürekli gelecekte yaşanması muhtemel hadiseleri anımızda yaşatarak, anın anlamını ortadan kaldırıyoruz.

Düşünce biçimimizi değiştirirsek, bu kısır döngüden kurtulabilmek kolay olacaktır. Söylemesi kolay, uygulaması zor biliyorum. Denemekten vazgeçmemek, başarılı olmanın altın kurallarındandır. Anda kalarak hayat kalitesini yükseltmek mümkün. Yarınlar hiç gelmeyecek. Yarın dediğimiz şey bir kavramdan ibaret. İktisatçı John Maynard Keynes‘in de dediği gibi : “Uzun vade kavramı olaylara bakışımızı yanlış yönlendirir. Çünkü uzun vadede hepimiz ölmüş olacağız.” 

Yarına odaklı bir düşünce yapınız varsa bu hayattan keyif almanızı engeller. Bir iş, bir hobi ile ilgilenen insanlar daha çok o andadır. Kaygıları daha azdır. Kendinize bir uğraş bulmak ana yoğunlaşmanızı sağlar. Her şey önce düşüncede var olur. Düşünmeyi, tahayyül etmeyi hafife almayın. Aklınızdaki bu taslaklar zamanla gerçeğe dönüşüyor. Alışkanlıklarınızı bile değiştirebiliyor düşünce sisteminiz. Gandhi’nin bu sözü çok şey anlatıyor:

“Söylediklerine dikkat et; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerine dikkat et; duygularına dönüşür. Duygularına dikkat et; davranışlarına dönüşür. Davranışlarına dikkat et; alışkanlıklarına dönüşür. Alışkanlıklarına dikkat et; değerlerine dönüşür. Değerlerine dikkat et; karakterine dönüşür. Karakterine dikkat et; kaderine dönüşür.”

Mahatma Gandhi.

 

Eckhart Tolle’ün An’da olmakla alakalı güzel bir videosu:


 

 

Hayatı Yeniden Keşfetmenizi Sağlayacak Kitap

Başarının Tesadüf Olmadığını Gösteren İnsanların 10 Özelliği

Kendi Kendinizin Işığı Olun

ANASAYFAYA DÖN

 

 

 

3 thoughts on “İçinden Geldiği Gibi: Anı Yaşamak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir