Genel Kültür Kitap

Kendi Kendinizin Işığı Olun- Buda

Kitap: Buddha

Yazar: Yaşar Şahin Anıl

Tür: Biyografi

Bir prens olarak yaşayan Buda, bir gün karısı ve çocuğunu arkasında bırakarak sarayını terk eder. Artık bilgiyi ve mutluluğu arama peşindedir.Yıllarca ormanda keşiş olarak münzevi bir hayat yaşar. Kendini aç bırakarak; bazen de kendine zarar vererek dinginliğe ulaşmaya çalışır. Ancak seneler sonra bir incir ağacının altında nirvanaya ulaşır. Nirvananın kelime anlamı “sönmek” demek. bu Bu bir bakıma acının sönmesidir. Acının nedenini bitmeyen istekler ve doyumsuzluklar olarak tanımlar. Buda, eğer bu arzulardan arınırsak bilgiye, aydınlığa ulaşmış olacağımızı söyler. Tanrı yerine Karma Yasası denilen bir felsefeyi temelde tutar. Karma yasası, iyilikten iyilik; kötülükten kötülük doğacağını savunur. Aslında Budacılık bir öğreti iken zamanla bir din olarak evrilmiştir. Günümüzde bir çok kola ayrılan Budizm eski öğretilerinden uzaklaşmış denilebilir.

Yazarın anlatımı sade ve akıcı. Tekrarları fazla olsa da rahatsız etmiyor. Aksine öğrendiklerinizi adeta pekiştiriyor. Bir biyografi kitabı olarak çok güzel hazırlanmış.

Daha bir çok değerli bilgi var kitapta. Biyografi sevenler, farklı bakış açısı kazanmak isteyenler sıkılmadan okuyabilirler. Buda’nın anlamlı bir sözü ile yazıya nokta koyalım: ” Bir şeye sırf uzun zamandır itibar görüyor diye inanmayın. Ancak kendinizin duyumsadığınız, denediğiniz ve doğru olarak kabul ettiğiniz; kendiniz ve başkalarının hayrına olan şeylere inanın.Kendi kendinizin ışığı olun.”

Hayatı Yeniden Keşfetmenizi Sağlayacak Kitap

Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt Kitabından Düşündüren 5 Aforizma

İki Metrelik Toprak Yetmişti Lev Tolstoy

ANASAYFAYA DÖN

2 thoughts on “Kendi Kendinizin Işığı Olun- Buda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir