Biyografi Kitap

Kürk Mantolu Madonna’nın Yazarı Sabahattin Ali ve Hayatı

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali, 1907 yılında Gümülcine’de dünyaya geldi. İstanbul, Çanakkale, Edremit’te yaşadı. 1926 yılında İstanbul Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Öğretmenliği sırasında dergilerde şiir ve öyküleri yayınlanmaya başladı.

1928-1930 yılları arasında Almanya’da okudu. Aynı sıralarda profesyonel yazı yaşamına şiirle daha sonra da öykü ile başladı. Burada Nâzım Hikmet’le tanıştı. Yurda döndükten sonra da Orhaneli’nde ilkokul öğretmenliğine atandı.

Aydın ve Konya ortaokullarında Almanca öğretmenliği yaptı. 1935 yılında Aliye Hanım ile evlendi. 1937 Eylül ayında kızı Filiz Ali dünyaya geldi.

Sabahattin Ali, bir yazısı yüzünden cezaevinde üç ay yattı. Sinop ve Konya cezaevlerinde de bir yıl yattı. Cumhuriyetin 10. Yılı nedeniyle çıkan aftan yararlanarak salıverildi.

1945’te bakanlık emrine alındı. 1946’da işsiz kaldığı dönemde Aziz Nesin‘le “Marko Paşa” dergisini çıkardı. Kendisine yöneltilen suçlamalarla başı dertte olan Sabahattin Ali,  izlenmekten ve yargılanmaktan tedirgin olduğu için kaçmaya karar verdi. 2 Nisan 1948’de Bulgaristan üzerinden yurt dışına kaçmak için anlaştığı, Ali Ertekin tarafından, Bulgaristan sınırı yakınlarında ormanda öldürüldüğü iddia edildi. Mezarının nerede olduğu hala bilinmiyor.

Anlatım ve tasviriyle okuyucuyu kendine bağlayan bir yazar Sabahattin Ali. Onun kitaplarını ilk defa okuyacak olanlar diğer kitaplarını da merak edecekler. Sabahattin Ali’nin kitaplarını okuyup onu sevmeyen az insan vardır.

İşte bütün eserleri:

DAĞLAR VE RÜZGAR (1934)- Şiir

KAĞNI (1936)- Öykü

KUYUCAKLI YUSUF (1937)- Roman

SES (1936)- Öykü

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN (1940)- Roman

KÜRK MANTOLU MADONNA (1943)- Roman

YENİ DÜNYA (1943)- Öykü

SIRÇA KÖŞK (1947)- Öykü

Sabahattin Ali Sözleri

“İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.” İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 188 – YKY)

“Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.” Kürk Mantolu MadonnaSabahattin Ali (Sayfa 86)

“Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!.. Niçin bunu anlamakta bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz? Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rast geldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz?” Kürk Mantolu MadonnaSabahattin Ali (Sayfa 38)

“Gidersem istikbalimi kaybedecektim, fakat durursam aklımı…” DeğirmenSabahattin Ali (Sayfa 119)

“Bir tek ümidim, ayakta duramayacak kadar yorgun oluşumdu.” Yeni DünyaSabahattin Ali (Sayfa 69)

“Bu halimizle hepimiz acınmaya layıkız; ama kendi kendimize acımalıyız. Başkasına merhamet etmek, ondan daha kuvvetli olduğunu zannetmektir ki, ne kendimizi bu kadar büyük, ne de başkasını bu kadar zavallı görmeye hakkımız yoktur.” Kürk Mantolu MadonnaSabahattin Ali (Sayfa 93)

“İstediğin kadar güzel resim yap… Anlayan, kıymetini bilen olmadıktan sonra…” Sırça KöşkSabahattin Ali

“Seni seviyorum. Deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum.” Kürk Mantolu MadonnaSabahattin Ali

“Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti…” Kuyucaklı YusufSabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin son öykü kitabı Sırça Köşk olmuştur. En üretken yıllarında saçma ideolojiler uğruna acımasızca öldürülen Sabahattin Ali’yi ölümünün 70. Yılında özlemle anıyoruz.

ANASAYFAYA DÖN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir