Kitap

İki Metrelik Toprak Yetmişti – Lev Tolstoy

Kitap: İnsan Neyle Yaşar?

Yazar: Lev Tolstoy

Tür: Hikaye

 

Kitap Özeti ve İncelemesi:

İki farklı hikayeden oluşan bu kitapta Lev Tolstoy yaşamın amacını sorguluyor. İlk hikayede bir meleğin Tanrı tarafından cezalandırılıp insan olması anlatılıyor. Melek dünyaya atıldığında iyi kalpli bir ayakkabıcı onu evine alıyor. Kendi yiyecek yemekleri kalmadığı halde onun karnını doyurup iş de veriyor. Yıllarca ayakkabıcının yanında çalışan melek, ne ile yaşadığını öğrenmeye çalışıyor. Öğrendikçe aydınlanan melek, insanın sevgi ve aşkla hayatta kaldığını üç ayrı olay ile gözlemliyor. Tanrı meleğin görevini tamamlamasının ardından onu göklere yanına alıyor. İnsanoğlunun bencil olmaması gerektiğini ve her daim sevgi ile hareket etmesini öğütleyen güzel bir kısa hikaye.

İkinci hikayede ise toprak sahibi olmak isteyen bir köylü olan Pahom’u anlatıyor. Pahom hırslı biri olduğundan hep daha fazla arazi isteyerek topraklarını genişletmek arzusundadır. Cansiperane bir şekilde toprak arayışına giriyor. Sonunda çok verimli topraklar buluyor. Kilometrelerce yol katediyor. Oraya vardığında başkurtlar (Türk halklarından biridir. Çoğunluğu Rusya içindeki Başkurdistan’da yaşar.) denen topluluğun reisiyle bir anlaşma yapıyor. Toprak isteğini kabul eden reis bir şart sunuyor: 

“İstediğin kadar toprak alabilirsin, arzu ettiğin yerden başlayarak toprağın sınırlarını kendin tayin edebilirsin. Gün ağarmasından batana kadar bu işi halletmezsen verdiğin para da yanar.” diyerek sözünü bitiriyor.

Ertesi gün Pahom toprağı işaretleyerek yürümeye başlıyor. İlerledikçe arazinin verimliliği onu cezbediyor ve gittikçe daha ileri gidiyor. Başlangıç noktasından çok uzaklaştığını fark edince sola dönerek araziyi çevrelemeye başlıyor. İşaretlemelerini uzattıkça uzatan Pahom, başlangıç noktasına yaklaşmışken gün batmaya başlıyor. Kan ter içinde kalan Pahom öylesine yoruluyor ki nefes nefese kalıyor. Oraya ulaştığında kendini başlangıç noktasına atıyor ve iddiayı kazanıyor. Fakat bir daha yığıldığı yerden kalkamıyor. Hırsı Pahom’un ölümüne sebep oluyor.

Hikayenin sonunda Tolstoy şöyle diyor: “Pahom’a iki metrelik toprak yetmişti.”

 

 

ANASAYFAYA DÖN

Kendi Kendinizin Işığı Olun

 

7 thoughts on “İki Metrelik Toprak Yetmişti – Lev Tolstoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir