Genel Kültür Tarih

Makyavelizm Nasıl Anlaşılır?

 

 

Makyavelizm,

Niccolo Machiavelli‘nin öğretilerine dayanan bir psikoloji teorisidir ve kişilik özelliklerinin karanlık üçlüsünden biridir.

 

 

  1. Makyavelist ya da Makyavelizm’in tanımı “devletçilikte ya da genel davranışta kurnazlık ve yinelenen istihdam” dır.

 

  1. Başlamak için en iyi yer, Machiavelli’nin seminal eseri olan “The Prınce (Prens)”

 

  1. Hem Machiavelli hem de zamanlar hakkında biraz araştırma yapın. Makyavelizm’in yükseldiği bağlamı anlamak çok önemlidir, Machiavelli, Floransa’daki Medici ailesinin hüküm sürdüğü sırada yaşadı ve onlar tarafından sürüldü.

 

  1. Bazıları, Machiavelli’nin hükümdarları iktidarı korumak için işkence ve diğer yöntemleri kullanmaya teşvik edecek kötü bir danışman olacağına inanıyor.

 

  1. Başkaları, prensin Latince değil, İtalyanca yazılmış olduğundan, prensin bir zeka parçası olduğuna inanırlar.

 

  1. Makyavelizm, İtalya’dan köken alan ve zaten Fransa’yı enfekte eden İngiliz siyasetine bulaşan yabancı bir virüs olarak görülüyordu.

 

  1. Psikolojide; Makyavelizm, bazı sosyal ve kişilik psikologlarının, bir kişinin kişisel kazanım için başkalarını aldatma ve manipüle etme eğilimini tanımlamak için kullandıkları bir terimdir.

 

  1. 1960’larda Richard Christie ve Florence L. Geis, bir kişinin Makyavelizm düzeyini ölçmek için bir test geliştirdi. Test, Mach-IV testi olarak adlandırılıyor ve Makyavelist derecesini belirlemek için kullanılan yirmi sorudan oluşuyor. :

 

 

 

Test İçin Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir