Biyografi Kitap Yaşam

Nojoud Ali Şimdi Ne Yapıyor?

Nojoud Ali’nin anlatımları ile Delphine Minoui adlı gazeteci Nojoud’un hikâyesini kitaplaştırdı. Kitabın adı: Ben Nojoud Ali, 10 yaşındayım ve dulum.

Nojoud’un ailesi Yemen’deki çoğu aile gibi zorlukla geçiniyor. Babaları, çocuklarını dilendiriyor ve trafikte peçete vs sattırıyor. Baba çalışmıyor ve üstüne Yemen’de yasal olan ve çok fazla kullanılan khat denilen bir uyuşturucu kullanıyor. Yoksul ülke Yemen’de khat bitkisi erkeklerin neredeyse günlük rutini olmuş vaziyette.

Nojoud’un babası yine bu khat toplantılarının birinde kızını 30 yaşındaki Ali Thamer adında bir adama satıyor.(yaklaşık 1700 Türk Lirası karşılığında) Yemenli kadınların erkeklerin istekleri karşı çıkma şansı yok.

Nojoud evleneceğini duyduğunda annesine yalvarıyor ancak annesinin her Yemenli kadın gibi bir hükmü yok. Annesi yine de şansını deniyor ve Nojoud’un evlenmek için çok küçük olduğunu söylüyor ama nafile.

Her şey çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor ve Nojoud’un evden ayrılma vakti geliyor. Sonrası küçük bir çocuk için akla gelmeyecek kadar acı ve şiddet dolu geçen iki ay.

Sonunda Nojoud’un ağlamalarına dayanamayan Ali Thamer onu kısa süreliğine annesine götürmeyi kabul ediyor. Başkent Sana’ya döndüğünde ailesine şiddet gördüğünü artık o eve dönmek istemediğini söylese de nafile.

Nojoud çok sevdiği babasının ikinci eşinin evine gittiğinde ona “Neden boşanmıyorsun?” demesi ile birlikte umutları tekrar yeşeriyor.

Bir sabah ailesinin evinden ekmek almaya gitmek için çıkıyor. Cesaretini toplayarak adliyeye doğru yola çıkıyor. Uzun uğraşının sonunda yargıcı buluyor ve “Boşanmak istiyorum!” diyor. Yargıç bunu duyunca çok şaşırıyor ve yaşını soruyor. 10 diyor, Nojoud.

Kadın hakları savunucusu avukat Shada Nasser’in yardımıyla kamuoyunda ve medyada bu olay büyük yankı buluyor. Öyle bir etki ki tüm dünya artık Nojoud’u tanıyor artık.

Yemen’deki hukuk kurallarının iyi işlememesi ve kuralların kadınlar aleyhine işlemesi sonucu baba ve Ali Thamer para cezası ile serbest bırakılıyor. Nojoud ise sadece okula geri dönmek ve ileride iyi bir avukat olmak istiyor. İleride asla evlenmeyeceğini de yineliyor.

Nojoud’u dünyaya tanıtan kitabın gelirleri ile ailesine bir ev alındı ve okul ücreti için doğrudan okula aktarılacak bir bağış yapıldı. Ayrıca babasına kitaptan gelen aylık 1000 dolar gibi bir ödeme yapılıyordu.

Ülke kanunlarına göre Nojoud’a veya annesine yapılamıyordu ve mecburen babası alıyordu parayı.  Hatta yabancı kaynaklardan birinde Nojoud’un babası üçüncü evliliğini yapmak için Nojoud’a gelen parayı başlık parası yapmak için kullandığı söyleniyordu.

Ve sonrası…

Kitabı okuyanların en çok merak ettiği konu: 2008 yılında evlenip 2 ay sonra boşanan Nojoud Ali şimdi ne yapıyor? Nojoud’un avukatı Shada Nasser’in twitter hesabına ulaştık. 2018 yılındaki tweetinde şöyle diyor:

Nojoud Ali, Shada Nasser

Bu yazıyı okuduktan sonra neler oluyor diye düşünürken ardından yine 2018 yılında atılan bu tweet her şeyi netleştiriyor:

Nojoud tekrar evlenmişti, hem de 15 yaşında…

10 yaşında bir çocuk olarak hiçbir Yemenli kadının bile cesaret edemediği bir şey yapmıştı ve onu 2019 yılında, 21 yaşında genç bir kadın olarak, Yemenli kadınlar için mücadele eden bir avukat olarak bulmayı ummuştuk.

Evlendiği kişi yine ailesine yakın biri olduğunu yazmış Shada. Babası zorla mı evlendirdi yoksa kandırıldı mı bilinmez. Ama Nojoud yine çocuk yaşta bir evlilik yaptı ve iki de kız çocuğu dünyaya geldi.

Merak edilen zamanında kapılarını gazetecilerin aşındırdığı ve Amerika’da Hillary Clinton aracılığıyla ödüller verilen Nojoud’la kimse neden ilgilenmedi?

Yemen açlık ve savaşla mücadele ederken Yemen kadınları bir de oradaki erkek egemen ve sapık zihniyeti ile savaşıyor. Umarız Yemen’de Shada Nasser gibi mükemmel kadınlar başka Nojoud’ların hayatlarına dokunmaya devam ederler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir