Genel Kültür Sağlık Yaşam

Okaliptüs yağının faydaları nelerdir?

 

 

Okaliptüs ağacı yapraklarından elde edilen okaliptüs yağı cilt bakımından saç bakımına kadar pek çok fayda sağlamaktadır. Sağlığınız ve yaşam kaliteniz için de etkili olan okaliptüs yağı derdinizin devası oluyor.

 

Okaliptüs yağının faydaları

 

Antiseptik özelliğiyle okaliptüs yağının mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır.

 

Saç dökülmeleri ve kepek sorunu için bitkisel yağı tercih edebilirsiniz. Saç dökülmelerini azalttığı gibi saçın kökten uca beslenmesine yardımcı olarak daha hacimli görünmesini sağlayacak.

 

Bronşit, soğuk algınlığı, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarında kış hastalıklarına karşı koruyucu niteliktedir. Ayrıca astım hastaları için de astım krizlerini geriletebilir.

 

Kas ve eklem ağrıları için sürüldüğünde ağrı büyük ölçüde azalarak hafifleyecektir.

 

6 yaşından büyük çocuk ve yetişkinler için bronşite karşı kullanılabilir.

 

Sivrisineklerden doğal yolla korunmanızı sağlar.

 

Evlerinde hayvan besleyen kişilerin anti bakteriyel olarak evleri için tercih edebileceği bir yağ çeşididir. Ayrıca hayvanlarınızı bit gibi zararlı böceklere karşı da koruma sağlar.

 

Gerilen kaslarınızı doğal yolla gevşetmeye yardımcı olur.

 

Mikrop öldürücü özelliğiyle cildinizdeki yaranın çevresini okaliptüs yağı ile steril hale getirebilirsiniz.

 

Diş eti iltihapları için kullanabileceğiniz bitkisel yağ aft yaralarına da iyi gelmektedir.

 

Okaliptüs yağı nasıl kullanılır?

 

Güçlü etkisi nedeniyle saç bakımı için kullanacağınız okaliptüs yağını zeytinyağı ve bal ekleyerek inceltip kullanmanız önerilir.

 

Ağız içi iltihap ve yaralar için bir su bardağı su içerisine 3-4 damla okaliptüs yağı damlatarak gargara şeklinde kullanabilirsiniz.

 

Kaynayan suya damlatarak evinize bu suyu buharını yayabilirsiniz. Bu sayede evdeki bakteri oluşumunu önleyebileceğiniz gibi mikropların da kırılmasını sağlayacaksınız.

 

50ml kadar su içerisine 3-4 damla kadar okaliptüs yağı eklemeniz ve ihtiyaç duydukça burun deliklerine sıkarak kullanmanız tıkalı burun kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır.

 

Okaliptüs yağının zararları

 

Ağız yoluyla alımı zehirlenmeye yol açabileceğinden bitkisel yağ harici olarak kullanılmalıdır.

 

Güçlü etkisi cilde direk temas ettiğinde hassas cilt tipine sahip olan kişilerde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle diğer doğal yağlarla karışım halinde uygulayarak inceltilmesi gerekir.

 

Zehirli bir bitki olduğundan toksik bir yapıya sahip olan bitkinin yağı kullanıldığında herhangi bir yan etki görüldüğünde mutlaka bir hekime danışılması gerekir.

 

Göz ile direk temastan kaçınılmalıdır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir