Biyografi Yaşam

Otizmli Bilim İnsanı Temple Grandin

Otizmli Deha Temple Grandin

Otizm tanısı konulduğunda henüz 3 yaşında olan Temple Grandin şimdi Colorado Devlet Üniversitesi’ nde profesör. 29 Ağustos 1947 yılında doğan Temple Grandin 1975 yılında Aɾizona State Üniversitesi’nde hayvan bilimi dalında yüksek lisans ve 1989’da doktorasını hayvan bilimi alanında University of Illinois at Urbana-Champaign’ da yaptı.

1995 yılında bahsedildiği bir kitapta insanlar onu daha çok tanımaya başladı. 2010 yılında biyografi filminin yapılmasıyla uluslararası alanda da tanınmaya başlandı. Temple Grandin filmi bir çok ödül aldı. Bu ödül törenlerinden birinde Temple Grandin konuşma da yaptı.

Ailesi Hep Destek Oldu

Bu kadar başarının ardında zorlu bir hayatı olan Temple Grandin, aileden yana çok şanslıydı. Ailesinin çabaları sayesinde 4 yaşında konuşmasında ilerlemeye başladı. Resimli kartlar ile eğitim görüyordu. Herkesten farklı olarak zihnindeki resimlerle yaşıyordu. Okulda arkadaşları onunla hep alay ederdi. Her öğrendiğini tekrarladığından ona “kayıt cihazı” lakabını takmışlardı.

Otizm, bireyin sosyal ilişkilerine zarar verir. İletişimde problemler yaşatan, tekrarlayıcı hareketlere sebep olan bir hastalıktır. Bütün bu problemlerin üstesinden gelen Temple Grandin’in başarı hikayesi hayal edilemeyecek, ilham veren bir hikaye.

Temple’ın farklılığının altındaki cevheri gören bir öğretmeni onunla yakından ilgilendi. Üniversiteye gitmesi için onu teşvik ederek Franklin Pierce Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanmasında etkili oldu.

Üniversiteye gitmeden önceki yaz, teyzesinin çiftliğine ziyareti onun hayatının yönünü değiştirecekti. Hayvanlarla insanlardan farklı bir iletişimi vardı. Hayvanlara daha yakındı ve onların duygularını hissedebiliyordu. Artık hayvanlarla ilgilenmeye başlayan Temple Grandin, hayvanlara daha iyi şartlar sağlamak için çalışmalar yapmaya başladı. Ayrıca bu çiftlikte gördüğü hayvanları sabit tutmak için saran bir sistemi görünce kendisi için sarılma kutusunu icat etti. Bu kutu onu sarınca sakinleşiyordu.

Time dergisi onu  2010’un En Etkili 100 isminden biri olarak seçti. Hayatı boyunca sürekli eğitimler aldı. Verdiği seminerlerle otizmli çocuğu olan ailelere yol gösterdi.

Otizmin ilacının eğitim olduğunu gösteren Temple Grandin, Ted konuşmasında otizmli bir birey olarak görsel düşünme şeklini anlatıyor:

 

 

 

 

ANASAYFAYA DÖN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir