Genel Kültür Psikoloji

Pygmalion Etkisi: Kendi Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Pygmalion etkisi veya kendi kendini gerçekleştiren kehanet olarak bilinen bu araştırma çevrenizdekilerin düşünce ve davranışlarının başarıya ulaşmanızda sizi nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Bilimsel bir araştırma ile olumlu düşünce ve yönlendirmelerle herkesin başarıya ulaşabileceği kanıtlanıyor. Deneyin ayrıntıları ise şöyle:

Psikolog Robert Rosenthal, ilkokul öğrencilerine IQ testi yapıyor. Testin sonucunda rastgele seçtiği öğrencilerin isimlerini öğretmenleri ile paylaşarak bu öğrencilerin çok başarılı olacağını söylüyor. Testi yaptıktan bir yıl sonra tekrar yaptığı testte başarılı olacağını belirttiği çocuklar diğerlerine göre daha fazla ilerleme kaydetmiş olduklarını görüyor. Sonuç olarak Rosenthal şu bilgiyi çıkarıyor:

Öğretmenler başarı potansiyeli yüksek olan çocuklarla daha yakından ilgilenmiş, öğrencilere de bunu yansıtarak her iki gruba da alt mesajlar vermiş. Bu olumlu mesajlar seçilen öğrencileri motive etmiş ve başarı kaçınılmaz olmuş.

 

 

Pygmalion Adı Nereden Gelmiştir?

Heykeltıraş Pygmalion, efsaneye göre kadınları sevmiyordur. Bir gün kendi ideal kadın heykelini yapar. Heykele aşık olan Pygmalion heykeli canlı bir kadın gibi sever. Tanrıça en sonunda onun bu haline üzülür ve heykelden kadını insana dönüştürür. Pygmalion Tanrıça Venüs’ün gerçek bir kadın yaptığı heykel ile evlenir ve çok mutlu olurlar.

Efsanede Pygmalion o kadar inanmıştır ki sonunda isteği gerçekleşmiştir. Gerçek hayat bu kadar ütopik olmasa da inandığımız ve uğruna çaba sarf ettiğimiz şeyler bir gün mutlaka gerçekleşir. Eğer gerçekleşmiyorsa ya gerçekten o şeyi istemiyorsunuz ya da mücadele etmiyorsunuz demektir. İyi düşünün, iyi olsun!

‘‘Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız, aklınız beyniniz bunun neden imkansız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya baslar.
Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar.”
Dr. David J. Schwartz

One thought on “Pygmalion Etkisi: Kendi Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir