Biyografi Sinema

Tehlikeli Yürüyüş: 11 Eylül’de Yıkılan İkiz Kuleler Arasında Yürüyen İp Cambazı

Fransız ip cambazı Philippe Petit’in hayatını anlatan biyografi filminde Petit’i  Joseph Gordon-Levitt canlandırıyor. Küçük yaşta ip cambazlığı yapmaya başlayan Petit, ilk defa Notre Damme Katedrali kuleleri arasında ipte yürümüştü. Bu yürüyüşleri genelde izin istemeden yapıyordu. 

Philippe Petit bir gün gazetede tesadüfen Amerika Manhattan’da yapılacak olan Dünya Ticaret Merkezi‘nin simgeleri olan İkiz Kulelerin reklamını görür. Bu yapının inşası bittiğinde dünyadaki en yüksek bina olacağı yazıyordur. 11 Eylül 2001 terör saldırısında çöken kuleler 1973 yılında hizmete açılmıştır. Philippe Petit 1974’te gerçekleştireceği bu tehlikeli yürüyüş için kız arkadaşı ve yakın bir arkadaşı ile Amerika’nın yolunu tutar. Tek hayali İkiz Kuleler’de yürümek olan Petit bunun için her şeyin planını yapmıştı. Philippe arkadaşları ile 5 Ağustos’ta İkiz Kuleler’e girdi ve üzerinde yürüyeceği çelik ipi iki kule arasında gerdiler. Sabah erken saatlerde gösterisine başlayan Philippe, 415 metre yükseklikte kuleler arasında gidiyordu. Aşağıda bu yürüyüşü fark eden insanlar büyük bir merakla izlerken polis de kısa süre sonra iki kulede de belirdiler. Gösteriyi bitirmesi istendi fakat Philippe Petit 45 dakika ip üzerinde bir kuleden diğerine gidip geldi.

Bu yasal olmayan yürüyüş sonucunda mahkemeye çıkarılan Petit’e, Central Park’ta çocuklara ip cambazlığı yapma cezası verildi. Bu onun için cezadan çok ödül sayılırdı. Bu arada ünü dünyaya yayıldı. Philppe Petit’e yaşadığı süre boyunca İkiz Kuleler’in çatısına çıkması için izin verildi. 2001’deki saldırılardan sonra kuleler yıkıldığından bunun bir anlamı kalmadı.

Film Philippe Petit’in hayatını bir belgesel tadında izleyiciye sunuyor. İnsanların isteyip hayal ettiği şeylerin bir sınırı olmadığını görüyoruz. Biyografi filmi sevenler için güzel vakit geçirilebilecek bir yapıt. Philippe Petit’in sıradışı hayat hikayesini bu film sayesinde tanıma fırsatı buluyorsunuz. Film sonrasında Philippe Petit hakkında ufak bir araştırma yapma isteği doğuyor haliyle. İyi seyirler!

Türkçe Alt Yazılı Fragman:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANASAYFAYA DÖN

The Shape Of Water Fantastik Bir Aşk Hikayesi

En İyi 10 Hint Filmi

Kolay Pes Edenler İçin 10 Motivasyon Filmi

Uykunuzunu Kaçıracak En İyi 50 Korku Filmi

Kitle Psikolojisini Anlatan Film: Onur Savaşı

Etkisinden Çıkamayacağınız En İyi 30 Dram Filmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir