Genel Kültür

Tolstoy’un Bisikleti Kavramı Nedir?

Bu kavram aslında her insan için büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle bazı şeyler için geç kaldığını düşünen bireylere ‘Tolstoy’un Bisikleti Kavramı’ anlatılmaktadır. Dünyanın en büyük roman yazarları arasında yer alan Lev Tolstoy, önemli bir kavrama da imza atmıştır. Günümüzde bir iş için geç olduğunu düşünen veya motive olamayan herkes için Tolstoy’un Bisiklet’i örnek gösterilmektedir.

Tolstoy’un Bisiklet’i Nedir?

Bu deyim aslında Tolstoy’un insanlığa kazandırmış olduğu önemli bir olgudur. Ünlü yazar Lev Tolstoy çocukluğunda hiç bisiklete binmemiş ve bisiklet sürmeyi bilmemektedir. Onun bisiklete binmesinin ve bisiklet sürmeyi öğrenmesinin sebebi ise oğlunu kaybetmesidir. Hem de 67 yaşında.

67 yaşındaki Lev Tolstoy 7 yaşındaki oğlu Vanechka’yı kaybetmiştir. Ailenin en küçük çocuğu olan Vanechka henüz altı yaşında iken üç dil konuşabiliyormuş. Kızıl hastalığı nedeniyle yaşama çok küçük yaşta veda etmiş. Bu durum karşısında oldukça üzülen ve etkilenen yazara, Moskova Bisiklet Severler Derneği tarafından bir bisiklet hediye edilmiştir.

Oğlunun üzüntüsünden bir nebze olsun sıyrılmak isteyen Tolstoy, her gün işlerini tamamladıktan sonra bisiklet sürmeye başlamıştır. Üstelik bunu 67 yaşında öğrenmiştir. İnsanların şaşkın bakışları arasında evinin bahçesinde bisiklet süren Lev Tolstoy aslında insanlara ışık tutacak bir deyimin de oluşmasını sağlamıştır.

Tolstoy’un Bisiklet’i 

Tolstoy’ un Moskova’da müze haline getirilen evinde bisikleti sergilenmektedir.

Bu kavram günümüzde tüm dünyada geçerlidir. 67 yaşında hiç bisiklete binmemiş olan ünlü yazar, bu yaşta bile yeni bir şeyler öğrenilebileceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Günümüzde yaşı ilerlemiş veya bir şey öğrenmek için geç kaldığını düşünen insanlara motive etme amaçlı bu deyim kullanılmaktadır.

Bu kavram tüm insanlığa ‘Hiçbir şey için geç değildir’ mesajı vermekte, hangi yaşta ve ne durumda olursa olsun insanın istediğinde yeni şeyler öğrenebileceğini aşılamaktadır. Dünyanın en ünlü roman yazarlarından Lev Tolstoy, sadece eserleri ile değil ‘Tolstoy’un Bisikleti’ kavramı ile de dünyada yer etmiştir.

Tolstoy’dan alıntılar

Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünür, ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez.
En güçlü iki savaşçı sabır ve zamandır.
Bütün mutlu aileler birbirlerine benzerler, her mutsuz ailenin ise kendine özgü bir mutsuzluğu vardır.
Mutlu olmak istiyorsanız, olun.
Her şeyi, anladığım her şeyi, sadece sevdiğim için anlıyorum.
Müzik duygunun kısaltılmış halidir.
Sadelik, iyilik ve doğruluğun olmadığı yerde, büyüklük de yoktur.
Sadece hiçbir şey bilmediğimizi bilebiliriz. Ve bu, en yüksek düzeyde insan bilgeliğidir.
Güzelliğin iyilik olduğu yanılgısının böylesine katıksız kabul olması ne şaşırtıcı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir