Edebiyat Kitap Kültür & Sanat

Yaşar Kemal Hayatı ve Eserleri


Yaşar Kemal 1922 yılında Osmaniye’nin Hemite köyünde dünyaya gelmiştir. Yazarın gerçek ismi Kemal Sadık Göğceli’dir. Yazar beş yaşında kan davası nedeni ile babasını kaybetmiştir. Geçirmiş olduğu bir kaza sonucunda sağ gözünü kaybetmiştir. Yazar, yazmaya okul yıllarında ve şiir ile başlamıştır. Yazarın şiirleri ilk olarak Adana Halkevi’nde olan Görüşler Dergisi’nde yayınlanmıştır. Yazar ortaokulun son senesinde okulu bırakmak zorunda kaldı. Daha sonrasında ırgatlık, amelelik, su bekçiliği, öğretmenlik ve kütüphane memurluğu yapmıştır.

Yaşar Kemal Yazarlık Yaptığı Yerler

Yaşar Kemal’in şiirleri Ülke, Kovan, Millet ve Beş pınar dergilerinde yayınlanmıştır. 1950 yılında komünizm propagandası suçlaması nedeni ile tutuklanmıştır. 1951 yılında cezaevinden çıkmasının ardından İstanbul’a yerleşti. Cumhuriyet Gazetesinde fıkra ve röportaj yazarlığı yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye İşçi Partisi Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Yazar 1963 yılına geldiğinde ise gazeteciliği bırakarak kendisini kitaplarına vermiştir.

Röportajları, Yazıları, Dergileri, Konuşmaları

Röportajları; Yanan Ormanlarda Elli Gün, Çukurova Yana Yana, Peri Bacaları, Bu Diyar Baştan Başa, Bir Bulut Kanıyor, Allah’ın Askerleri, Bu Diyar Baştan Başa 1, 2, 3, 4.

Yazıları; Taş Çatlasa, Baldaki Tuz, Ağacın Çürüğü

Derlemeleri; Ağıtlar, Gökyüzü Mavi Kaldı

Konuşmaları; Alain Bosquet ile Konuşmalar

Hikayeleri ve Romanları

Hikayeleri; Sıra Sıcak, Sarı Sıcak- Bütün Hikayeler

Romanları; İnce Memed I, Teneke, Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır, Üç Anadolu Efsanesi, Ölmez Otu, İnce Memed II, Ağrı Dağı Efsanesi, Binboğalar Efsanesi, Çakırcalı Efe, Demirciler Çarşısı Cinayeti, Yılanı öldürseler, Al Gözün Seyreyle Salih, Filler Sultanı Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Kuşlar da Gitti, Deniz Küstü, Yağmurcuk Kuşu, Hüyükteki Nar Ağacı, İnce Memed III, Kale Kapısı, İnce Memed IV, Kanın Sesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir